Et af kristendommens helligste steder får sin storslåede afsløring

Den hellige gravs kirke, der ligger i Jerusalems gamle bydel, huser et af kristendommens mest hellige monumenter: en udsmykket helligdom, som antages at være blevet bygget over hulen, hvor Jesus fra Nazareth blev begravet og genopstanden. Gennem århundreder med krig og dårligt vejr er helligdommen blevet beskadiget, genopbygget og beskadiget igen. I 1947 var det faldet i en sådan tilstand, at det blev dækket med et temmelig grimt jernbur.

Nu, efter et ni måneders renoveringsprojekt på $ 4 millioner, er helligdommen - kendt som Edicule - blevet restaureret, rapporterer Harriet Sherwood for Guardian . Den nyrenoverede struktur afsløres under en ceremoni i Den hellige gravs kirke i dag.

50 eksperter fra det nationale tekniske universitet i Athen gennemførte den meget tiltrængte restaurering af Edicule. De skurede bort klumper af stearinlys og duvedråber, håndhævede strukturen med titaniumbolte og mørtel og løftede det omfangsrige bur, der har dækket helligdommen i årtier.

Fire måneder efter restaureringen trak holdet tilbage marmorplader inden i Edicule og ramte en kalkstengravleje, som antages at være Jesu oprindelige hvilested, skrev Kristin Romey i et eksklusivt stykke til National Geographic i oktober . Et lille vindue er nu skåret i Edicule, så pilgrimme kan se klippen under det.

Renoveringen markerer et nyt kapitel i den lange og ujævnhed af Jesu grav. Som Jason Daley rapporterer for Smithsonian.com, antyder historiske kilder, at den romerske kejser Hadrian dækkede Jesu begravelsessted med et tempel til Venus omkring 132 e.Kr. To århundreder senere, i 335 e.Kr., rev den kristne kejser Konstantin det hedenske tempel ned, så graven kunne blive fundet. Efterfølgende beordrede han, at der skulle bygges en majestætisk kirke over gravpladsen, som senere blev kendt som kirken for det hellige grav. På samme tid, ifølge Live Science 's Stephanie Pappas, fik Constantine Edicule installeret over Jesu begravelseshule. Toppen af ​​hulen blev fjernet, så pilgrimme kunne kigge indeni.

Siden Konstantins dage har Edicule gennemgået flere inkarnationer. Det blev ødelagt ved ordre fra den Fatimid-kalif af Egypten i 1009 og derefter genopbygget af byzantinerne i 1048. Da kontrollen over Jerusalem blev bundet rundt mellem kristne og muslimer under korstogene, faldt strukturen i forfald. Det blev restaureret i det 16. århundrede, kun for at blive fortæret af en brand i 1808. Et par år senere blev Edicule genopstanden for fjerde gang af den græske arkitekt Nikolaos Komnenos.

Strukturen fra det 19. århundrede varede indtil i dag, men den er ikke blevet godt vedligeholdt. Ifølge Guardians Sherwood blev tidligere restaureringsprojekter afværget på grund af krangel blandt de seks kristne kirkesamfund - romersk-katolske, græskortodokse, armenske apostoliske, syriske ortodokse, etiopiske ortodokse og kobber - der deler kontrol med kirken.

De krænkende sekter blev tvunget til at sætte deres forskelle til side, da Israel Antiquities Authority midlertidigt lukkede Edicule i 2015 på grund af bekymring for, at strukturen var blevet utrygg. Med velsignelse fra disse religiøse ledere - og ved hjælp af en donation på 1, 3 millioner dollars - begyndte konstruktionen af ​​Edicule sommeren 2016. Efter måneders arbejde er det ærede kristne sted nu klar til sin storslåede afsløring.