Mere end 700 Lincoln samlerobjekter er klar til at blive på auktion

Harold Holzers lidenskab for Lincolniana startede tidligt. Da historikeren var "næppe ude af [hans teenagere]", købte han det første emne i sin samling - en lille kuvert "frankeret" eller underskrevet i stedet for stemplet af den daværende kongresmedlem Abraham Lincoln. I en alder af 22 havde han indsnævret sine erhvervelsesinteresser til graveringer og litografier, der afbilder den legendariske amerikanske præsident.

Cirka 50 år senere kan Holzers samling prale af en imponerende 740 artefakter, herunder et portræt af 1860 af en skægløs Lincoln, en bronzeaflastningsplade fra 1907, der tjente som grundlag for den lighed, der blev set på pennies til denne dag, og en gips buste af kunstneren Sarah Fisher Ames. I betragtning af den store mængde af hans samling er det ikke overraskende, at samlingen optog en betydelig mængde plads i Rye, New York, hvor Holzer deler med sin kone Edith.

Nu, hvor parret afslutter planerne om at nedskalere til en lejlighed i Manhattan, forbereder Holzer sig på at skille sig af med sin eklektiske stamme af Lincoln-relaterede genstande. Og, rapporterer Julia Jacobs for New York Times, planlægger historikeren at gøre en ren pause ved at sælge alt andet end et lille udvalg af moderne kunst.

Holzer's Lincolniana vil fungere som midtpunktet i New York-baserede Swann Auction Galleries 'Printed & Manuskript Americana-salg i næste uge. I henhold til Fine Books & Collections udforsker den kæmpe 176-parti-tilbud "Amerikas fascination med skildringer af den 16. præsident og fremhæver bredden i repræsentationer af Lincoln."

Swann salgspecialist Rick Stattler fortæller Jacobs, at Holzers samling tilbyder beskeden økonomisk værdi, men bemærkelsesværdig historisk og personlig betydning. Et periodeportræt, som menes at være John C. Wolfes maleri af Lincoln i juni 1860, er den mest værdifulde vare i salget, med et skøn på mellem $ 12.000 og $ 18.000. Fisher Ames-gips-buste, som Holzer stammer fra lige før præsidenten leverede Gettysburg-adressen, bærer et skøn på mellem $ 6.000 og $ 9.000, ligesom et fjerde-udgave, der blev frigivet for at vise Lincolns lighed med folkemængderne samlet i Chicagos Wigwam-konferencesal for meddelelse af den republikanske præsidentkandidat i 1860. Samlet forventes salget at indbringe mellem $ 158.000 og $ 236.300.

Ifølge Jacobs har Holzers tilbragt deres weekender på at skure loppemarkeder for Lincolniana siden de tidlige 1970'ere. Søgningen efter Lincoln-skatte bragte dem over hele den nordøstlige del, inklusive steder som Adamstown, Pennsylvania, hvor Holzer dansede efter et tryk med Lincoln stigende til himlen i selskab med engle (designet var ikke originalt, da tidligere trykkerier havde solgt næsten identiske dem fra George Washington).

Holzers Lincoln-fascination strækker sig naturligvis langt ud over memorabilia: Han har forfatter eller redigeret 52 bøger om præsidenten og har yderligere to kommende forestillinger. I sin introduktion til auktionskataloget forklarer Holzer, at en af ​​hans tidligste erhvervelser, en litografi af Lincoln-familien udformet af Philadelphia-kunstneren Anton Hohenstein, udløste hans interesse for den videnskabelige undersøgelse af præsidenten. Flere uger efter at have foretaget det første køb, løftede Holzer et billede i Life Magazine, der skildrede den daværende præsident Richard Nixon, der sad i sit studie i Det Hvide Hus nedenfor, hvad der syntes at være den meget litograf, han netop havde købt.

Det viser sig, at White House-litografien havde et lignende design, men var baseret på et andet fotografi af Lincoln. Denne erkendelse "stimulerede min livslange indsats for at udforske arten af ​​det 19. århundredes tryk, " skriver Holzer, "deres politiske, kommercielle og kunstneriske oprindelse og deres indflydelse på perioderne."

På trods af at han tilegnede størstedelen af ​​sit liv til at afsløre offentlighedens vedvarende fascination med Lincoln, og især repræsentationer af hans fysiske udseende, bemærker Holzer, at han ikke helt kan identificere sin egen varige fascinerende af Lincoln-memorabilia.

”En del af appellen kan være indesluttet i hans mystiske udtryk, halvt smilende, halvt rynkende, altid tilsyneladende at kigge mod et fjernt sted, ” melder Holzer. ”Måske forbliver vores interesse også ledsaget af Lincolns egen kærlige ydmyghed. Han kaldte sig selv 'den homeliest mand i staten Illinois' og en 'meget ligeglad dommer' af sine egne portrætter. Alligevel sad han for flere malere, billedhuggere og fotografer end sine samtidige. ”

Efterhånden som auktionen nærmer sig, fortæller han Jacob, at han endnu ikke skal føle en "følelsesmæssig reaktion." Måske skyldes det, at historikeren flytter sit fokus til en anden statsoverhoved: Præsident Franklin Delano Roosevelt.

”Jeg er blevet hjulpet til en ny fase i mit liv, ” siger Holzer, der har fungeret som direktør for New Yorks Roosevelt House Public Policy Institute på Hunter College i de sidste tre år. ”At arbejde her har befriet mig på en måde.”